Wersja wysokokontrastowa
Godziny pracy Szkoły:
poniedziałek - piątek 7.30 -15.30
A A A
Powiatowy Zespół Szkół nr 2 im. Wincentego Witosa w Środzie Śląskiej
  • English
  • Polski
  • Deutsch
04.11.2020 •

Kolejny list DKO

 OtrzymaliÅ›my kolejny list DKO z proÅ›bÄ… o udostÄ™pnienie:   ---------------------------------------------------- 

Wrocław 2020-11-02

 

 

Szanowni Państwo Dyrektorzy i Nauczyciele! Koleżanki Koledzy!

 

PaÅ„stwo polskie jest wielkÄ…, bezcennÄ… wartoÅ›ciÄ…. Trzeba byÅ‚o walki i pracy, potu i krwi kilku pokoleÅ„, aby Polska po pierwszej wojnie Å›wiatowej mogÅ‚a wrócić na mapÄ™ Europy. Potrzebny byÅ‚ ogromny wysiÅ‚ek i determinacja, żeby  obalić komunistycznÄ… wÅ‚adzÄ™, wyrwać siÄ™ spod podkutego buta Moskwy i po raz drugi w XX wieku odzyskać niepodlegÅ‚ość na przeÅ‚omie lat 80-tych i 90-tych. My wspóÅ‚czeÅ›ni Polacy mamy wreszcie wÅ‚asne, demokratyczne paÅ„stwo. WspóÅ‚tworzymy spoÅ‚eczeÅ„stwo otwarte, cieszymy siÄ™ peÅ‚niÄ… praw obywatelskich. Możemy siÄ™ organizować, w swobodny sposób wyrażać wÅ‚asne przekonania, opinie i poglÄ…dy.
Co kilka lat wybieramy wÅ‚adze różnych szczebli. Wyznajemy różne wartoÅ›ci, mamy odmienne wizje Polski, różnimy siÄ™ i spieramy - to w demokracji naturalne.  Nasz los spoczywa w naszych i tylko w naszych rÄ™kach. Od nas in gremio zależy wybór co zrobimy z wolnoÅ›ciÄ…, jak jÄ… bÄ™dziemy rozumieć i praktykować. Niezmiernie ważne jest jakie wartoÅ›ci i postawy przekażemy mÅ‚odemu pokoleniu. Zadaniem kadry pedagogicznej jest wychowywać podopiecznych w szacunku dla prawdy i dobra, innych ludzi i narodów, paÅ„stwa i prawa. Uczyć rozumnej, odpowiedzialnej wolnoÅ›ci, kultury sÅ‚owa i zachowania, wspóÅ‚pracy, rozwiÄ…zywania sporów w sposób asertywny i pokojowy, dochodzenia swoich racji w sposób cywilizowany.

PiszÄ™ do Koleżanek i Kolegów, bom smutny i zatroskany. MartwiÄ™ siÄ™, gdyż epidemia przybiera na sile. Dodatkowo od kilku dni na ulicach polskich miast po wyroku TrybunaÅ‚u Konstytucyjnego, który uznaÅ‚ aborcjÄ™ eugenicznÄ… za niekonstytucyjnÄ…, trwajÄ… wielotysiÄ™czne protesty, bierze w nich udziaÅ‚ część uczniów i niektórzy nauczyciele. Inicjatorem i koordynatorem manifestacji i marszów jest radykalna lewicowa organizacja „Ogólnopolski Strajk Kobiet”. Domaga siÄ™ ona „aborcji na życzenie”, ostatnio za „gÅ‚ówny i koÅ„cowy postulat” uznaÅ‚a „dymisjÄ™ rzÄ…du”. PowoÅ‚aÅ‚a RadÄ™ KonsultacyjnÄ…, która ma „negocjować warunki ustÄ…pienia rzÄ…du” (sic!). Nie baczÄ…c na zagrożenie epidemiczne do protestów nawoÅ‚ujÄ… i w nich uczestniczÄ… partie opozycji, która ongiÅ› sama siebie nazwaÅ‚a „totalnÄ…”. W ten sposób protest spoÅ‚eczny przeksztaÅ‚ciÅ‚ siÄ™ de facto w akcjÄ™ politycznÄ…, której gÅ‚ównym i nieskrywanym celem jest obalenie rzÄ…du wyÅ‚onionego przez parlament pochodzÄ…cy z wolnych, demokratycznych wyborów. Tymczasem konfliktów spoÅ‚ecznych i sporów aksjologicznych nie rozwiąże siÄ™ na ulicy wÅ›ród czÄ™sto wulgarnych napisów i okrzyków, gróźb i bijatyk, zakÅ‚ócania miru domowego, profanowania i dewastowania koÅ›cioÅ‚ów, pomników, budynków użytecznoÅ›ci publicznej. Potrzebna jest spokojna i merytoryczna dyskusja zainteresowanych stron, dialog, ostudzenie emocji. NadziejÄ™ daje inicjatywa ustawodawcza Prezydenta RP Andrzeja Dudy, który zÅ‚ożyÅ‚ w Sejmie kompromisowy projekt zmiany ustawy o planowaniu rodziny, ochronie pÅ‚odu ludzkiego i warunkach przerywania ciąży oraz zaproszenie opozycji do rozmów przez Premiera Mateusza Morawieckiego. Sprawa jest tym pilniejsza, że - jak przestrzegajÄ… wirusolodzy - masowe zgromadzania  mogÄ… spowodować znaczÄ…cy wzrost zachorowaÅ„ na COVID-19 i tym samym Å›mierć wielu ludzi.

 W trudnym czasie pandemii koronawirusa, politycznych napięć, sporów o zakres ochrony życia nienarodzonych i przypadków dopuszczalnoÅ›ci aborcji, serdecznie proszÄ™ o spokój i odpowiedzialność, rzetelne wykonywanie swoich obowiÄ…zków, skoncentrowanie siÄ™ na realizacji podstaw programowych, respektowanie przepisów prawa. O nieprzenoszenie ostrych, Å›wiatopoglÄ…dowych i politycznych sporów na teren szkóÅ‚, przedszkoli i placówek (w tym nieeksponowanie symboli organizacji deklarujÄ…cych polityczne cele). Jednostki oÅ›wiaty z mocy prawa sÄ… i muszÄ… być  wolne od dziaÅ‚alnoÅ›ci politycznej. Bez wzglÄ™du na sposób nauczania -stacjonarny, hybrydowy lub zdalny - zajÄ™cia dydaktyczne winny odbywać siÄ™ zgodnie z obowiÄ…zujÄ…cym tygodniowym rozkÅ‚adem zajęć. Nieobecność uczniów na lekcjach i nauczycieli w pracy z powodu udziaÅ‚u w ulicznych protestach w żadnym wypadku nie może być usprawiedliwiana. ZachÄ™canie uczniów do udziaÅ‚u w nielegalnych zgromadzeniach i to w czasie pandemii koronawirusa, wywieranie presji i piÄ™tnowanie uczniów, którzy w manifestacjach i marszach nie chcÄ… brać udziaÅ‚u jest niedopuszczalne i naganne (na szczęście  na Dolnym ÅšlÄ…sku to rzadkie, incydentalne przypadki). W każdej takiej sytuacji bÄ™dÄ™ interweniowaÅ‚ i stanowczo reagowaÅ‚. ProszÄ™ i apelujÄ™ o rozważne, powÅ›ciÄ…gliwe zachowanie także poza godzinami pracy, w tym w przestrzeni wirtualnej (internet nie Å›pi i nie zapomina). Warto pamiÄ™tać, że kto angażuje siÄ™ w debatÄ™ publicznÄ… ponosi czÄ…stkÄ™ odpowiedzialnoÅ›ci za jej ksztaÅ‚t, jakość i poziom. Każdy w Rzeczypospolitej ma prawo do nieskrÄ™powanej obywatelskiej aktywnoÅ›ci w prywatnym czasie, ale nauczycielem i dyrektorem nie przestaje siÄ™ być po zakoÅ„czeniu lekcji - mÅ‚odzież patrzy i siÄ™ uczy, uczniowie, rodzice, spoÅ‚eczność lokalna i internetowa komentujÄ….
Po tysiÄ…ckroć racjÄ™ mieli starożytni Rzymianie twierdzÄ…c: „Verba docent, sed exempla trahunt” (sÅ‚owa uczÄ…, ale przykÅ‚ady pociÄ…gajÄ…, skÅ‚aniajÄ… do naÅ›ladowania). Mamy co robić, wyglÄ…da na to, że z powodu pandemii koronawirusa zdalne bÄ…dź hybrydowe nauczanie pozostanie codziennoÅ›ciÄ… szkóÅ‚ na dÅ‚użej. To na nas spoczywa wielkie i odpowiedzialne zadanie dobrego wyksztaÅ‚cenia i wychowania mÅ‚odego pokolenia. BÄ…dźmy mu przykÅ‚adem i wzorem.

Szanowni Państwo! Koleżanki i Koledzy!

JeÅ›li Polska ma od czegoÅ› urosnąć i zmienić siÄ™ na lepsze, to od pracy i zgody, która naprawdÄ™ buduje. Nie darmo starożytni Rzymianie twierdzili: „Ubi concordia, ibi victoria” (tam gdzie zgoda, tam zwyciÄ™stwo). Im wiÄ™cej zgody w narodzie i szkolnych spoÅ‚ecznoÅ›ciach, tym lepiej. ProszÄ™ wiÄ™c o zgodnÄ…, ofiarnÄ… pracÄ™ oraz wystrzeganie siÄ™ zachowaÅ„, które mogÅ‚yby naruszać prawo i dobre obyczaje, skÅ‚ócać i konfliktować szkolne wspólnoty oraz lokalne spoÅ‚ecznoÅ›ci.

„Jedno jest niebo dla wszystkich i jedno sÅ‚oÅ„ce nad nami” - jak Å›piewa Don Vasyl i jego romski zespóÅ‚. Jedna jest Polska.

                                                           Z wyrazami szacunku i życzeniami zdrowia

                                                                       Roman Kowalczyk

                                                             DolnoÅ›lÄ…ski Kurator OÅ›wiaty

« powrót
  • Rekrutacja
  • Librus - dziennik elektroniczny
  • Google Classroom
  • Nasze sukcesy
  • Nasi przyjaciele
  • Projekty unijne
  • Facebook
  • YouTube
  • Test
  • Blog
  • Erasmus
  • Komórkomania

Newsletter