16.06.2023 •

Podsumowanie trójstronnego spotkania w Niemczech

Grupa 15 osób z Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Środzie Śląskiej po raz drugi w bieżącym roku kalendarzowym, uczestniczyła w tygodniowej, trójstronnej wymianie młodzieży w Niemczech w miejscowości Papenburg. Spotkanie odbyło się w czerwcu 2023 r., udział wzięli uczniowie wraz z nauczycielami ze szkoły Mariengymnasium w Papenburgu (Niemcy) i Liceum z miejscowości Mukatschewo w Ukrainie. W wymianie uczestniczyło poza 15 uczniami PZS nr 2 w Środzie Śląskiej wraz z opiekunem p. Renatą Bielską Korban, łącznie 53 uczniów i 5 opiekunów.

Tematem przewodnim było poznawanie torfowisk w Emsland, zarówno podczas wykładów teoretycznych jak i ćwiczeń praktycznych. Poza tym zwiedzaliśmy różnorakie muzea, wybraliśmy się na wycieczki do Bremy i na wyspę Nordernay na Morzu Północnym.

Wyjazd podsumował Damian Dudek z 1 klasy Technikum Informatycznego: „Polsko-niemiecko-ukraińska wymiana w Saksonii Dolnej pozwoliła naszym narodom poznać zarówno Niemcy jako kraj, jego mieszkańców, jak i siebie nawzajem. Wraz z przyjaciółmi z zagranicy zwiedziliśmy takie miejsca jak: Wolne Hanzeatyckie Miasto Brema z ewangelikańską Katedrą św. Piotra, piękną dzielnicą Schnoor i słynnym Rolandem; Papenburg, jego stocznię Meyer Werft, torfowiska i kanały rzeki Ems; oraz wyspę Norderney na Morzu Północnym z plażami pokrytymi meduzami. Spotkanie pozwoliło nam bliżej poznać zarówno siebie, jak i naród niemiecki i ukraiński. Podczas pożegnania wielu z nas miało łzy w oczach.”
Opinia Wiktorii Wielochowskiej z 1 klasy Szkoły Branżowej: „Pierwszy raz byłam na wymianie za granicą, było super, poznałam dużo nowych osób i świetnie się bawiłam. Wycieczka do stoczni i parku rozrywki była bardzo interesująca, bardzo dużo się dowiedzieliśmy, mimo że byliśmy tylko tydzień, to bardzo zżyliśmy się z uczestnikami spotkania oraz poprawiliśmy znajomość języka niemieckiego.

Projekt dofinansowała Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych Niemiec.