16.06.2023 •

Podsumowanie trójstronnego spotkania w Niemczech

Grupa 15 osób z Powiatowego ZespoÅ‚u SzkóÅ‚ nr 2 w Åšrodzie ÅšlÄ…skiej po raz drugi w bieżącym roku kalendarzowym, uczestniczyÅ‚a w tygodniowej, trójstronnej wymianie mÅ‚odzieży w Niemczech w miejscowoÅ›ci Papenburg. Spotkanie odbyÅ‚o siÄ™ w czerwcu 2023 r., udziaÅ‚ wziÄ™li uczniowie wraz z nauczycielami ze szkoÅ‚y Mariengymnasium w Papenburgu (Niemcy) i Liceum z miejscowoÅ›ci Mukatschewo w Ukrainie. W wymianie uczestniczyÅ‚o poza 15 uczniami PZS nr 2 w Åšrodzie ÅšlÄ…skiej wraz z opiekunem p. RenatÄ… BielskÄ… Korban, Å‚Ä…cznie 53 uczniów i 5 opiekunów.

Tematem przewodnim byÅ‚o poznawanie torfowisk w Emsland, zarówno podczas wykÅ‚adów teoretycznych jak i ćwiczeÅ„ praktycznych. Poza tym zwiedzaliÅ›my różnorakie muzea, wybraliÅ›my siÄ™ na wycieczki do Bremy i na wyspÄ™ Nordernay na Morzu PóÅ‚nocnym.

Wyjazd podsumowaÅ‚ Damian Dudek z 1 klasy Technikum Informatycznego: „Polsko-niemiecko-ukraiÅ„ska wymiana w Saksonii Dolnej pozwoliÅ‚a naszym narodom poznać zarówno Niemcy jako kraj, jego mieszkaÅ„ców, jak i siebie nawzajem. Wraz z przyjacióÅ‚mi z zagranicy zwiedziliÅ›my takie miejsca jak: Wolne Hanzeatyckie Miasto Brema z ewangelikaÅ„skÄ… KatedrÄ… Å›w. Piotra, piÄ™knÄ… dzielnicÄ… Schnoor i sÅ‚ynnym Rolandem; Papenburg, jego stoczniÄ™ Meyer Werft, torfowiska i kanaÅ‚y rzeki Ems; oraz wyspÄ™ Norderney na Morzu PóÅ‚nocnym z plażami pokrytymi meduzami. Spotkanie pozwoliÅ‚o nam bliżej poznać zarówno siebie, jak i naród niemiecki i ukraiÅ„ski. Podczas pożegnania wielu z nas miaÅ‚o Å‚zy w oczach.”
Opinia Wiktorii Wielochowskiej z 1 klasy SzkoÅ‚y Branżowej: „Pierwszy raz byÅ‚am na wymianie za granicÄ…, byÅ‚o super, poznaÅ‚am dużo nowych osób i Å›wietnie siÄ™ bawiÅ‚am. Wycieczka do stoczni i parku rozrywki byÅ‚a bardzo interesujÄ…ca, bardzo dużo siÄ™ dowiedzieliÅ›my, mimo że byliÅ›my tylko tydzieÅ„, to bardzo zżyliÅ›my siÄ™ z uczestnikami spotkania oraz poprawiliÅ›my znajomość jÄ™zyka niemieckiego.

Projekt dofinansowaÅ‚a Polsko-Niemiecka WspóÅ‚praca MÅ‚odzieży oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych Niemiec.