04.05.2018 •

227 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Konstytucja 3 Maja – uchwalona zostaÅ‚a 3 maja 1791 roku.  Konstytucja 3 Maja regulowaÅ‚a prawo RON, wprowadzajÄ…c Å‚ad do zanarchizowanych rzÄ…dów magnaterii.

Autorami Konstytucji 3 Maja byli Król StanisÅ‚aw August Poniatowski, Ignacy Potocki i Hugo KoÅ‚Å‚Ä…taj. Nie obeszÅ‚o siÄ™ bez przeszkód podczas obrad w trakcie których uchwalono KonstytucjÄ™. W czasie obrad Sejmu Czteroletniego wielu posÅ‚ów, pracujÄ…cych na zlecenie paÅ„stw oÅ›ciennych (Rosji, Prus czy Austrii) , sprzeciwiaÅ‚o siÄ™ powoÅ‚aniu ustawy zasadniczej. Okazja nadarzyÅ‚a siÄ™ 3 Maja 1791 roku, wówczas wielu przeciwników konstytucji nie powróciÅ‚o jeszcze z Wielkanocnego urlopu. Po siedmiogodzinnych obradach Sejm zatwierdziÅ‚ konstytucjÄ™, a król StanisÅ‚aw August Poniatowski jÄ… podpisaÅ‚. Twórcy Konstytucji 3 Maja okreÅ›lili jÄ… jako „ostatniÄ… wolÄ™ i testament gasnÄ…cej Ojczyzny”.

Święto Narodowe Konstytucji 3 Maja

ÅšwiÄ™to Konstytucji 3 Maja obchodzono do ostatniego rozbioru. ÅšwiÄ™towanie 3 Maja byÅ‚o zakazane we wszystkich zaborach, dopiero po I WÅš kiedy Polska odzyskaÅ‚a niepodlegÅ‚ość ÅšwiÄ™to Konstytucji 3 Maja zostaÅ‚o wznowione. Podczas II WÅš w czasie okupacji niemieckiej i radzieckiej ÅšwiÄ™to zostaÅ‚o zdelegalizowane. Dopiero w 1981 roku wÅ‚adza ludowa zezwoliÅ‚a na obchody 3-majowe. Od 1989 roku ÅšwiÄ™to Konstytucji 3 Maja – znów jest Å›wiÄ™tem narodowym a od 2007 roku obchodzone jest również na Litwie.

Konstytucja 3 Maja –najważniejsze zmiany w prawie.

Konstytucja wprowadzaÅ‚a trójpodziaÅ‚ wÅ‚adzy na ustawodawczÄ…, wykonawczÄ… i sÄ…downiczÄ…. OgraniczaÅ‚a immunitety prawne oraz przywileje szlachty zagrodowej, tak zwanej goÅ‚oty. Celem ograniczeÅ„ wzglÄ™dem szlachty byÅ‚o zapobieżenie możliwoÅ›ci przekupstwa, biednego szlachcica przez agentów obcego paÅ„stwa. Konstytucja potwierdzaÅ‚a też przywileje mieszczaÅ„skie nadane w akcie prawnym z 18 kwietnia 1791 roku. WedÅ‚ug tego aktu, mieszczanie mieli prawo do bezpieczeÅ„stwa osobistego, posiadania majÄ…tków ziemskich, prawo zajmowania stanowisk oficerskich i stanowisk w administracji publicznej a także prawo nabywania szlachectwa. Miasta miaÅ‚y prawo do wysÅ‚ania na Sejm 24 plenipotentów jako swoich przedstawicieli, którzy mieli gÅ‚os w sprawach dotyczÄ…cych miast. Akt ten obejmowaÅ‚ pospólstwo opiekÄ… prawa i administracji rzÄ…dowej.

Konstytucja 3 Maja znosiÅ‚a takie „narzÄ™dzia wÅ‚adzy szlacheckiej” jak liberum veto, konfederacje, sejm skonfederowany oraz ograniczaÅ‚a prawa sejmików ziemskich.  W dniu ustanowienia Konstytucji 3 Maja przestaje istnieć Rzeczpospolita Obojga Narodów a w jej miejsce zostaje powoÅ‚ana Rzeczpospolita Polska.  Zniesiona zostaje też wolna elekcja, która w wieku XVIII w ogóle siÄ™ nie sprawdziÅ‚a, jej miejsce zastÄ™puje wÅ‚adza dziedziczna, którÄ… po Å›mierci StanisÅ‚awa Augusta Poniatowskiego miaÅ‚ przejąć wÅ‚adca z dynastii Wettynów.  Aby czuwać nad bezpieczeÅ„stwem wprowadzono staÅ‚Ä… armiÄ™, której liczebność miaÅ‚a siÄ™gać 100 tysiÄ™cy żoÅ‚nierzy, oraz ustanowiono podatki w wysokoÅ›ci 10% dla szlachty i 20% dla duchowieÅ„stwa – goÅ‚ota, mieszczanie i chÅ‚opi byli zwolnieni z pÅ‚acenia podatku.  Katolicyzm zostaÅ‚ uznany za religiÄ™ panujÄ…cÄ…, jednoczeÅ›nie zapewniono swobodÄ™ wyznaÅ„, choć apostazja wciąż byÅ‚a uznawana za przestÄ™pstwo.  Aby Konstytucja byÅ‚a zawsze aktualna co 25 lat miaÅ‚ siÄ™ zbierać Sejm Konstytucyjny, który miaÅ‚by prawo zmienić zapisy w konstytucji.

Obalenie Konstytucji 3 Maja i Konfederacja Targowicka

Konstytucja 3 Maja przetrwaÅ‚a czternaÅ›cie miesiÄ™cy, prawa jego wprowadzaÅ‚a do zdemoralizowanej przez przywileje Rzeczpospolitej, byÅ‚y nie do zaakceptowania przez warstwÄ™ magnackÄ…. Z dniem kiedy tzw goÅ‚ota, zostaÅ‚a odsuniÄ™ta od wÅ‚adzy paÅ„stwowej, magnateria czÄ™sto na zlecenie agentów pruskich czy rosyjskich nie mogÅ‚a kupczyć ustawami, czy zgÅ‚aszać liberum veto ustami przekupionych posÅ‚ów. W dniu 27 kwietnia  1792 roku w Petersburgu zawiÄ…zaÅ‚a siÄ™ konfederacja później nazwana targowickÄ…. Na ich „proÅ›bÄ™” poÅ‚Ä…czone siÅ‚y targowiczan 20 tysiÄ™cy i   armii rosyjskiej w liczbie 97 tysiÄ™cy wkroczyÅ‚y do Polski.  Król zdoÅ‚aÅ‚ wystawić tylko 37 tysiÄ™cznÄ… armiÄ™ skÅ‚adajÄ…cÄ… siÄ™ z rekrutów. Mimo kilku wygrany bitew , kiedy wojska rosyjskie dotarÅ‚y pod WarszawÄ™, król zdecydowaÅ‚ siÄ™ na kapitulacjÄ™ i przyÅ‚Ä…czenie do targowiczan. Armia polska poszÅ‚a w rozsypkÄ™ a sen o wolnoÅ›ci umarÅ‚ na kolejny wiek.

źródÅ‚o: www.polskatradycja.pl/historia-polski/wydarzenia