31.05.2022 •

Spotkanie pracodawców w Powiatowym Zespole Szkół nr 2 w Środzie Śląskiej.

25 maja w szkole odbyÅ‚o siÄ™ pierwsze spotkanie pracodawców wspóÅ‚pracujÄ…cych z nami w zakresie organizacji praktycznej nauki zawodu dla uczniów branżowej szkoÅ‚y I stopnia. KonferencjÄ™ zainicjowaÅ‚a kierownik szkolenia praktycznego PZS2 p. Magdalena MaÅ‚yga, która przygotowaÅ‚a zestawienie podsumowujÄ…ce koÅ„czÄ…cy siÄ™ rok szkolny i propozycje zmian na przyszÅ‚y okers nauczania oraz poprowadziÅ‚a panel dyskusyjny. Otwarcia spotkania dokonali goszczÄ…ca w szkole wizytator Kuratorium OÅ›wiaty we WrocÅ‚awiu p. Magdalena Szargut, kierownik WydziaÅ‚u EKS Starostwa Powiatowego Wojciech MieliÅ„ski oraz dyrektor szkoÅ‚y Mariusz Kargol.
MieliÅ›my okazjÄ™ goÅ›cić przedstawicieli ze wszystkich zawodów nauczanych w szkole - Autopol Ciechów, Gotec Komorniki, HMT Komorniki, Merkury Dariusz HamkaÅ‚o Åšroda ÅšlÄ…ska, Schumacher KrÄ™pice, Vibracoustic Komorniki, Wago Wróblowice. Do dyskusji wÅ‚Ä…czyÅ‚a siÄ™ również p. Anna Prokopczak, menadżer ds. DolnoÅ›lÄ…skiego Klastra Edukacyjnego LSSE.

Konferencja obfitowaÅ‚a w trafne uwagi, mogÄ…ce przynieść usprawnienie dziaÅ‚ania szkoÅ‚y, a w efekcie lepsze przygotowanie uczniów do przyszÅ‚ej pracy zawodowej. Na spotkaniu podsumowano wspóÅ‚pracÄ™ szkoÅ‚y z zakÅ‚adami pracy w roku szkolnym 2021/2022, podkreÅ›lono zalety takiej formy wspóÅ‚pracy, podzielono siÄ™ zauważonymi w trakcie roku szkolnego problemami, a w wyniku ciekawej dyskusji nasunęły siÄ™ pomysÅ‚y na próbÄ™ rozwiÄ…zania ich w nastÄ™pnym okresie. Kierownik EKS p. MieliÅ„ski zachÄ™caÅ‚ do wÅ‚Ä…czenia siÄ™ pracodawców w realizacjÄ™ projektu unijnego "Powiat Åšredzki ksztaÅ‚ci zawodowo i profesjonalnie", m. in. w wyniku którego uczniowie mogÄ… odbywać pÅ‚atne, wakacyjne staże w różnych firmach. SzczegóÅ‚y staży omówiÅ‚a p. MaÅ‚yga, która jest jednoczeÅ›nie koordynatorem projektu w PZS2. Podczas konferencji zaproponowano również zmiany w organizacji ksztaÅ‚cenia majÄ…ce na celu usprawnienie realizacji praktycznej nauki zawodu od nowego roku szkolnego.

Spotkanie okazaÅ‚o siÄ™ udane i inspirujÄ…ce - obie strony umówiÅ‚y siÄ™ na nastÄ™pne obrady i kontynuacjÄ™ dyskusji pod koniec sierpnia.

Warto również pochwalić uczniów klas 1 kucharz i 3 technik żywienia i usÅ‚ug gastronomicznych, którzy pod kierunkiem nauczyciela Radka BÅ‚aszczyka przygotowali elegancki i smaczny poczÄ™stunek.