Powiatowy Zespół Szkół nr 2 im. Wincentego Witosa w Środzie Śląskiej
Aktualności
15.05.2024
 Samorząd Uczniowski przypomina, że 16 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Światła. To globalna inicjatywa, która pozwala co roku skupić uwagę i docenić światło i jego rolę w nauce, kulturze, sztuce, edukacji, zrównoważonym rozwoju oraz w dziedzinach tak różnych, jak medycyna, komunikacja i energia.
Na datę obchodów wybrano 16 maja, dla upamiętnienia pierwszego zakończonego sukcesem, użycia lasera rubinowego, skonstruowanego w 1960 roku przez amerykańskiego fizyka i inżyniera, Teodora Maimana. Laser stał się przykładem naukowego odkrycia z wykorzystaniem światła, które doprowadziło do rewolucyjnych zmian w wielu dziedzinach wiedzy, wpływając w zasadniczy sposób na życie całych społeczeństw.
Światło odgrywa kluczową rolę w naszym życiu. Na najbardziej podstawowym poziomie, biorąc pod uwagę procesy fotosyntezy, można powiedzieć, że światło jest źródłem życia. Badania jego możliwości doprowadziły do odkrycia alternatywnych źródeł energii, do postępu w dziedzinie diagnostyki i zabiegów medycznych ratujących życie, do wynalezienia superszybkiego Internetu, opartego o technologię światłowodową oraz do wielu innych odkryć, które zrewolucjonizowały życie społeczne i zasadniczo ukształtowały nasze rozumienie wszechświata.
 

 
Ciasta, ciasteczka, torty, babki i inne wypieki. Z pewnością wielu z Was lubi się nimi zajadać.
17 maja jest ku temu idealna okazja, bo w tym roku to właśnie tego dnia obchodzimy Światowy Dzień Pieczenia.
Jak udowodnili naukowcy z Bostonu pieczenie to także lekarstwo na stres. Każdy z nas wie, że zjedzenie pysznej drożdżówki albo kawałka ciasta najlepiej poprawia humor, ale okazało się, że sam proces pieczenia działa na nas odstresowująco. Pełne skupienie na wykonywanej czynności i powtarzalne ruchy to recepta na odsunięcie od siebie nieprzyjemnych myśli. Sam dotyk pulchnego ciasta może przyprawić nas o uśmiech na ustach, a dodatkowe zapachy i aromaty tylko potęgują ten efekt.
Przy okazji tego święta warto także docenić rolę cukierników i piekarzy w społeczeństwie. Ich praca wymaga talentu i kreatywności, ale też ogromnego zaangażowania. Profesjonalne pieczenie jest bowiem trudną sztuką. Precyzja, cierpliwość, wytrwałość i pomysłowość to tylko niektóre z cech, jakimi powinny odznaczać się osoby pracujące w branżach cukierniczych i piekarniczych.
Oczywiście najpopularniejsze wypieki to ciasta, ale nie zapominajmy, że pieczemy też mięso i chleb. W Polsce panuje bogata kultura tej formy przygotowywania mięsa. Pieczemy dziczyznę, wieprzowinę, drób, pasztety, królika, rolady i oczywiście różne formy chleba. Każdego dnia coraz dziwniejsze. W nowoczesnych piekarniach można spotkać chleb z czekoladą belgijską, z papryczką jalapeno albo z figą i makiem.
Wszystkim pasjonatom wypieków a przede wszystkim naszym Kucharzom i Żywieniowcom życzymy samych słodkich dni i niebanalnych pomysłów
 
Samorząd Uczniowski PZS 2
« powrót
Copyright © 2010